Každý rok si 21.3. pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Tento dátum nebol vybratý náhodne. Je odvodený od číslic, pretože Downov syndróm je vrodený defekt spôsobený spravidla tretím, prebytočným chromozómom na 21. chromozómovom páre.
Každý rok sa na svete narodí približne 3 000 až 5 000 detí s touto diagnózou. Analýzy dokazujú, že existuje súvislosť medzi výskytom Downovho syndrómu a vyšším vekom matky. Najrizikovejšie sú ženy nad 45 rokov.
Na začiatku 20. storočia odborníci predpokladali, že ľudia s týmto syndrómom budú žiť menej ako desať rokov. Opak je však pravdou. Dnes sa okolo 80% dospelých s Downovým syndrómom dožije aspoň 50 rokov. Samotné ochorenia sa však nedá liečiť.
Tento rok sme sa aj my rozhodli aspoň symbolicky podporiť ľudí s týmto syndrómom, a to obutím si rozličných ponožiek. Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomenul, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a krajším. Vďaka tomu, že sa dokážeme navzájom tolerovať, dokážeme robiť náš svet krajším, lepším, milším.
Ľudia s týmto syndrómom nepotrebujú náš súcit (načo aj, veď sú takí istí ako my všetci), ale našu podporu a možnosti pre plnohodnotný život. Aj my sa pokúsime vytvoriť im priestor pre takýto život. Veď žijú s nami, nie vedľa nás. Výzva “Na každú nôžku inú ponožku” sa stretla s veľkým ohlasom nielen u našich žiakov, ale aj u nás – pedagógov.
Mgr. Eva Sobotová