Odporúča naša špeciálna pedagogička...
ROZSVIEŤ MODRÚ - 2. apríl Svetový deň autizmu
Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Druhý apríl bol prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. Symbolom je modrá farba znázorňujúca komunikáciu. Slovensko sa taktiež pripojilo k celosvetovej kampani Rozsvieť modrú. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizme a snahu začleniť týchto ľudí medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život. Ani my sme neostali ľahostajní a venovali sme autizmu myšlienku. Druhého apríla sme sa pozastavili, rozsvietili modrú a vyjadrili tak podporu.
Barbora Molčanová, školská psychologička
Deň vody 2020
Každoročne si 22. marca pripomíname Svetový deň vody. Tento rok v dôsledku mimoriadnej situácie sme si dali online aktivitu ku Dňu vody - vytvoriť plagát o vode a odfotiť ho. Ďakujeme všetkým zapojeným, aj keď máme na našej škole určite viac talentovaných žiakov, či už výtvarne alebo informaticko-technicky...
Záhrada vďaky
„Okolo nás sú stovky možností, aby sme boli šťastní, stačí len otvoriť oči a byť vďační.“ (Jonathan Sacks)
Vďačnosť je prístup k životu, ktorý prispieva k zvýšeniu pocitu šťastia v našom živote, pretože keď niekomu poďakujeme, uvoľnia sa nám v mozgu neurotransmitery ako napríklad dopamín, ktoré navodzujú pocity pohody a relaxácie, ale taktiež veľmi priaznivo vplýva na naše zdravie. Výskumy v oblasti neurobiológie šťastia preukázali, že vďaka pocitu vďačnosti za bežné veci sa stávame trpezlivejšími a lepšie sa racionálne rozhodujeme.
Existuje mnoho spôsobov, ako v každodennom živote vyjadriť svoju vďačnosť. Tu je niekoľko nápadov- nalepený odkaz s poďakovaním, poďakovanie v duchu, všímanie si maličkostí a ich ocenenie, zoznam vecí, za ktoré sme vďační. (paraf.redakcia Patálie.sk)
Počas minulého týždňa sa aj naše deti zapojili do aktivity zameranej na dôležitosť vďačnosti v našom živote. Z ich odkazov- za čo sú vďačné, bola vytvorená záhrada vďaky.
Všetkým deťom, ale aj nám dospelým, prajem, aby sme napĺňali naše životy vďačnosťou.Barbora Molčanová, školská psychologička
Ako dopadla naša ponožková výzva...
Dňa 21.3.2020 sa mnohí z nás zapojili do aktivity #PonozkovaVyzva prebiehajúcej cez internet, ktorá sa spája so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Výzva je určená všetkým, ktorí chcú podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že jedinečnosť človeka robí tento svet krajším, pestrejším a zaujímavejším. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.
Dátum 21. 3. je tiež symbolicky odvodený z číslic 3 a 21, lebo ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. :-) Tešíme sa Vašej účasti! Ukázali sme, že sme jednotní aj napriek tomu, že sme fyzicky od seba ďalej. Ďakujeme ešte raz všetkým, ktorí sa zapojili a veríme, že nabudúce nás bude ešte viac :-)
Aktivita k Svetovému dňu vody
Voda je základnou podmienkou všetkého života. Dnes sú ale vodné zdroje vystavené zvyšujúcim sa požiadavkám na spotrebu vody. V roku 1992 valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 22. marec za Svetový deň vody. Tento tematický deň je kľúčovým pre zameriavanie pozornosti okrem iného na:
- určenie problémov týkajúcich sa zásobovania pitnou vodou,
- zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti zachovania a ochrany zdrojov vody a pitnej vody,
- zvýšenie účasti a spolupráce vlád, medzinárodných agentúr, mimovládnych organizácií a súkromného sektoru na organizácií osláv Medzinárodného dňa vody.
Na zvýšenie povedomia sa navrhujú kampane organizované vládami a ich partnermi v jednotlivých krajinách. Partnerstvo medzi vládami, súkromným sektorom, mimovládnymi organizáciami a odbornými organizáciami možno podporiť účasťou a spoluprácou týchto strán na nasledujúcich aktivitách:
- podpora masmediálnych vzdelávacích programov,
- zameranie na deti a mládež,
- výroba a rozširovanie dokumentárnych filmov,
- organizovanie konferencií, okrúhlych stolov, seminárov a výstav týkajúcich sa ochrany a rozvoja vodných zdrojov,
- podpora komunitných programov,
- zvýšenie podpory verejného i súkromného sektoru prostredníctvom spolupráce a účasti na oslave Svetového dňa vody.
22. marec je teda jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Praktické úsilie nám môže pomôcť zvýšiť svetové povedomie o týchto problémoch a ich riešeniach. Našou úlohou je premeniť slová na záväzky a činy v tejto oblasti. (https://www.enviroportal.sk/)
Aj keď momentálne nám prebieha domáce vzdelávanie, chceme vás milí žiaci vyzvať k aktivite v rámci Svetového dňa vody. Nakreslite obrázok alebo urobte plagát(A4) na tému VODA s ľubovoľnou podtémou-vodný ekosystém, význam vody, ochrana vody.... Svoju prácu odfoťte a pošlite s menom a triedou na email: zakladnaskolabrezovica@gmail.com. Pekné a originálne práce odmeníme zelenou obálkou. Tešíme sa na všetky vaše práce.
21. marec Svetový deň Downovho syndrómu
Preukážme solidaritu a podporme ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny aspoň prostredníctvom tejto výzvy. Obuj si dve rôzne ponožky, odfoť sa a pošli fotku buď na facebook do skupiny Ponožková výzva 2020 ZŠ s MŠ Brezovica alebo na email našej školskej psychologičky Barborky.
Predslov k deťom od našej školskej psychologičky
Venujte čas nasledujúcim riadkom!
Posledné dni sa toho udialo mnoho, nie len v zahraničí, ale aj u nás. Áno, máme na mysli vírus. Vírus, ktorý sa šíri. Stres je prirodzený, najmä v situáciách, ktoré sú pre nás nové, nepoznané. Máme obavy z nasledujúcich dní, avšak netreba podliehať panike. Musíme k tomu pristupovať zodpovedne. Epidémia, ktorá prišla je znakom toho, aby sme trocha spomalili. Koľkokrát sme si v práci / škole povedali, aké super by bolo ostať doma a nič nerobiť.
TERAZ je ten čas- BYŤ DOMA.Prečítajte si pár tipov, ako efektívne využiť čas doma.
- Jarné upratovanie – priložte doma ruku k dielu, poupratujte si izbu, šatník, vytrieďte nepoužívané veci, poriadok si môžete spraviť aj v počítači, telefóne vymazaním nepotrebných aplikácií, súborov.
- Domáce kino- stiahnite si film, ktorý ste si už dlho chceli pozrieť, alebo pozrite si opäť jeden z vašich obľúbených.
- Prečítajte si knihu- napríklad tú, ktorá vám bola darovaná a dlho leží na stolíku.
- Fotky- zaspomínajte si na staré časy, prezrite si spoločne v kruhu rodiny fotoalbumy, pripomeňte si zážitky, vytvorte si koláž z fotiek.
- Krížovky, sudoku, hlavolamy- potrápte mozgové bunky a okrem povinných úloh od učiteľov, skúste riešiť aj iné, zábavné úlohy.
- Cvičenie- zacvičte si doma, veľké množstvo cvikov nájdete aj na internete.
- Komunikácia- máme čas a priestor na to, komunikovať s blízkymi v kruhu rodiny. Oslovte aj známych, priateľov cez internet, napíšte im, zavolajte.
- Spoločenské hry- zahrajte si s rodinou spoločenské hry- určite doma nájdete človeče, karty, dostihy, a ak nie, postačí aj pero a papier- piškvorky, hádaj na čo myslím, meno/mesto/zviera/vec.
- Hudba- dôležitý prvok pre uvoľnenie, relaxáciu a vyplnenie času. Pustite si vašu obľúbenú skupinu, naučte sa slová novej piesne, pozrite si preklady cudzojazyčných piesní.
- Hand-made- pustite sa do vyrábania niečoho nového, ručne utvoreného. Nechajte priestor svojej fantázii, poobzerajte sa doma, čo by ste mohli zúžitkovať a prerobiť, prípadne skrášliť.
- Varenie, pečenie- uvarte si s rodičmi dobré jedlo, pomôžte pri pečení koláča, nájdite nový recept a vyskúšajte ho.
- Čas pre seba- oddýchnite si.
- Samoštúdium- pustite sa do zadaní od učiteľov, čím skôr si ich začnete plniť, tým skôr ich budete mať hotové. Neberte toto „voľno“ ako prázdniny, ale aktívne sa podieľajte na získavaní nových informácií, aby ste boli aj v tomto čase obohatení o mnohé nové veci.
Nezabúdajme, že byť doma je jedno z najúčinnejších opatrení. Buďme zodpovední
a trpezliví. Veď po každej búrke vyjde slnko. V prípade potreby rozhovoru, môžete kontaktovať školskú psychogičku na e-mail: skolsky.psychologbrezovica@gmail.com, kde vám bude k dispozícii formou online - chatu.Ako_zvladnut_obdobie_pandemia.png
virus_-_co_robit.docx
Oznam vedenia školy!
Rozhodnutím krízového štábu SR sa prijali ochranné opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu. Z tohto dôvodu sa prerušuje činnosť škôl a školských zariadení od pondelka 16.3.2020 na dva týždne.
Žiaci si domov zobrali všetky osobné veci: prezuvky, úbor na telesnú výchovu a hygienické vrecúško. Je potrebné si tieto veci dôkladne vyčistiť a vyprať.
Pripomíname, že prerušenie prevádzky škôl nie sú prázdniny, ide o preventívne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu. Z tohto dôvodu upozorňujem na dodržiavanie zásad, ktoré sú publikované cez média: hlavne zabránenie kontaktu viacerých ľudí na verejných priestranstvách, dodržiavanie domácej karantény a zvýšené hygienické opatrenia.
Povinnosťou žiakov bude sledovať školské portály a vypracovávať úlohy, ktoré im učitelia budú zasielať elektronicky prostredníctvom portálu bezkriedy, prípadne cez edupage.
Žiadame rodičov o dôslednú kontrolu dodržiavania hygienických a karanténnych opatrení, ako aj plnenia školských povinností.
V prípade, že potrebujete heslo na edupage kontaktujte triedneho učiteľa, v prípade hesla na bezkriedy môžete kontaktovať erikagrapova@gmail.com.
Všetci prispejme dodržiavaním pravidiel k minimalizovaniu šírenia tohto nebezpečného ochorenia. Všetkým prajem veľa zdravia.
OZNAM
V súvislosti so šírením respiračných ochorení vyvolaných novým koronavírusom krízový štáb obce Brezovica rozhodol o prerušení činnosti od 12.3. do 23.3.2020:
- Centra voľného času pri ZŠ s MŠ Brezovica
- Elokovaného pracoviska ZUŠ Lipany v budove ZŠ s MŠ Brezovica
- pozastavení prenájmov telocviční
Naďalej upozorňujeme na dodržiavanie zvýšených hygienických nárokov a preventívnych opatrení, domácu karanténu osôb, ktoré sa nachádzali v krajinách postihnutých koronavírusom, v prípade zdravotných komplikácií ako je najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle musí táto osoba ostať doma a kontaktovať lekára telefonicky.
MAREC - mesiac knihy
Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy.
Martin Hrebenda Hačavský (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880) bol šíriteľom slovenskej a českej knihy. Narodil sa a aj zomrel v marci. Paradoxne bol slepý, to mu však nebránilo venovať sa zbieraniu kníh a ich zachraňovaniu. Medzi vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské knihy. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň.
Fašiangový karneval 2. stupeň
V piatok 21. februára sa konal na našej škole Fašiangový karneval pre žiakov 2. stupňa, ktorý nám pripravili naši deviataci s pomocou učiteľov 2. stupňa. Ďakujeme im za super náladu, výborné fašiangové občerstvenie a bohatú tombolu. :-)
Vesmír očami detí
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vyhlásila tento rok už 35. ročník výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Tak ako každý rok, tak aj tento sa naši žiaci zapojili do tohto projektu a pod vedením svojich p. učiteliek preniesli na výkres svoj pohľad na vesmír. Všetky práce boli niečím výnimočné, ale do súťaže sme nemohli poslať všetky. Preto sme sa rozhodli pre 9 prác zo štvrtého a piateho ročníka a poslali sme ich do Hvezdárne a planetária v Prešove. Ich autorom budeme v okresnom kole držať palce.
Mgr. Eva Sobotová
Hviezdoslavov Kubín 1. stupeň
Dňa 27.2.2020 sa konalo školské kolo Hviezdoslavovho Kubína. V školskej knižnici sa zišli najlepší recitátori prvého stupňa, aby ukázali a predviedli svoj umelecký prednes prózy a poézie 3 člennej porote. Svoje recitátorské umenie, hoci nesúťažne, nám predviedli aj naši prváci, ktorí sa veru nedali zahanbiť. Súťažiacim sa darilo, a tak pri finálnom rozhodovaní mala porota čo robiť. Rozhodla nasledovne.
Próza:
- Barbora Kallová 4.B
- Lukáš Rabatín 3.A
- Simona Klembarová 3.A, Martin Klembara 2.A
Poézia:
- Nina Angelovičová 2.A
- Alžbeta Telepáková 4. A, Kristína Hromjaková 3.A
- Laura Mertová 4.B, Oliver Lutz 4. A
Žiaci umiestnení na prvých miestach nás budú reprezentovať na okresnom kole HK. Držme im palce.
Oznam ZELENEJ ŠKOLY
V dňoch 17. - 21. februára prebiehal na našej škole zber monočlánkov a batérií každého druhu. Vyzbieralo sa 3423 bateriek. Troch žiakov s najvyššími počtami batérií sme odmenili, tak ako bolo sľúbené.
Sú to 1. miesto Mathias Novák 5.B (1004 ks)
2. miesto Samuel Kulbak 6. ročník (642 ks)
3. miesto Erik Duda 8.A (630 ks)
Naďalej môžete nosiť použité batérie do školského zberu. Na konci školského roka vyhodnotíme všetkých zberateľov. Veríme, že sa do zberových aktivít zapoja aj ďalší žiaci, či už to budú SABI viečka, tetrapaky, papier alebo batérie.
2% DANE
Vážení rodičia a priatelia našej školy!
Po skončení zdaňovacieho obdobia (r.2019) je tu opäť možnosť uplatniť svoje právo a venovať sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane rodičovskému združeniu pri našej škole, čiže priamo Vašim deťom na rozvoj vzdelávania a mimoškolských aktivít a nie do štátneho rozpočtu. Vašu priazeň ste nám mnohí preukázali aj v minulom roku, začo Vám ďakujeme. Prostredníctvom Vašich detí sa Vám dostali do rúk tlačivá, ktoré je potrebné odovzdať mzdovej pracovníčke vo Vašom zamestnaní, ktorá ich vyplní a Vy ich prosím doručte do 22. apríla do našej školy, ktorá ich odovzdá na daňový úrad, prípadne ich na daňový úrad doručte Vy do 30. apríla 2020. Podnikatelia (právnické osoby) a SZČO určia priamo v daňovom priznaní prijímateľa 2% dane (potrebné údaje sú v našich tlačivách).
Tačivá nájdete aj na našej internetovej stránke.
Vopred Vám ďakujeme, že ste neboli ľahostajní a odovzdaním týchto tlačív ste bez vlastných prostriedkov podporili výchovu a vzdelávanie svojich detí.
Ďakujeme za nich.
Školské kolo Hviezdoslavov Kubín 2. stupeň
Na chvíľu zabudnúť na učenie a ponoriť sa do krásy hovoreného slova...slova ľubozvučnej slovenčiny. Cítiť sa chvíľu ako v divadle, V divadle, kde účinkovali naši žiaci, ktorí prednášali poéziu i prózu s radosťou, nadšením a snahou zvíťaziť s našom školskom kole a postúpiť tak na okresné kolo.
V 2. kategórii ( 5. a 6. ročník) poézia sa umiestnili:
- miesto - Marko Ďurica- 5. B
- miesto – Juraj Mekk – 5. A
- miesto – Samuel Angelovič – 5. B
V 2. kategórii ( 5. a 6. ročník) próza sa umiestnili:
- miesto: Klára Pružinská – 6. ročník
- miesto: Viktória Kupčíková- 6. ročník
- miesto : Peťa Gorneková- 5. A
V 3. kategórii ( 7. - 9. ročník) poézia sa umiestnili:
- miesto - Klaudia Bujňáková – 7. A
- miesto - Marcela Ištoňová - 7. B
- miesto – Jozef Revický – 7. B
V 3. kategórii ( 7. - 9. ročník) próza sa umiestnili:
- miesto - Alexandra Vaľková- 8. A
- miesto - Antónia Vysočanová- 7. A
- miesto – Katarína Dulinová- 8. A
Všetkým výhercom blahoželáme a prajeme veľa šťastia na okresnom kole. Ďakujeme za príjemný deň strávený s vami, milí recitátori!
Návšteva farmy v Brezovici
Dňa 18. februára sme sa so žiakmi, ktorí navštevujú krúžok Cesta za históriou Slovenska a Spoznávame Slovensko vybrali na geograficko-historickú vychádzku na farmu do Brezovice, kde nás priestormi farmy sprevádzal pán Čačo. Oboznámil nás so všetkými druhmi zvierat žijúcich na farme, ukázal nám priestory farmy a zároveň porozprával o bežnom dennom chode a práci na farme. Žiaci mali možnosť poobzerať si, pohladiť, či nakŕmiť kone, mangalice, pstruhy a hovädzí dobytok. Dozvedeli sme sa aj množstvo zaujímavých informácií o krmivách (senáži, siláži, mokrej kukurici, atď.), ktoré si sami vypestujú a vyrábajú bez akýchkoľvek umelých prísad. Nielenže sme mali veľmi obohacujúci výklad o živote na farme, ale pán Čačo nám porozprával aj o súčasnej situácii v poľnohospodárstve na Slovensku. Vychádzka na farmu sa vydarila a my sme si odtiaľto odniesli mnoho zážitkov, vedomostí a poriadne zablatené topánky J. Touto cestou sa ešte raz chceme poďakovať pánovi Čačovi za veľmi obohacujúci sprievod farmou v Brezovici.
Mgr. Gladišová, Mgr. Gabošová
Oznam
V piatok 21.2.2020 so súhlasom vedenia školy budú žiaci 6. - 9. ročníka končiť vyučovanie 5. vyučovacou hodinou.
Beseda s policajtkou
Dňa 12. februára sa na našej škole uskutočnila beseda s npor. Mgr. Zuzanou Dudovou z Okresného riaditeľstva PZ v Prešove. Cieľovou skupinou boli žiaci druhého a ôsmeho ročníka ZŠ.
Druhákom pripravila veľmi zaujímavú prednášku o práci policajného zboru, ale predovšetkým o témach, týkajúcich sa dopravnej výchovy. Jej rozprávanie bolo veľmi zaujímavé a na otázky našich druhákov odpovedala veľmi trpezlivo a s úsmevom. Za pozorné počúvanie odmenila každého bohatým darčekom - učebnicou, pracovným zošitom, omaľovánkami a pexesom s témou dopravnej výchovy.
Prednáška pre žiakov ôsmeho ročníka bola zameraná na prevenciu kriminality a trestnoprávnu zodpovednosť mladistvých. Preventistka vhodne poukázala na následky protiprávneho konania i u osôb mladších ako 18 rokov. Okrem iného porozprávala aj o nepriaznivých vplyvoch okolitého sveta, s ktorými mladiství môžu prísť do kontaktu. Išlo hlavne o rôzne druhy závislostí (drogy, alkohol) či šikanu, ktorú žiakom priblížila i názornou videoukážkou.
Beseda sa vydarila a my sa už teraz tešíme na ďalšiu spoluprácu.
P.uč. Gladišová, Gorneková, Gajdošová