• Pokyny pre stravníkov

Organizačné pokyny pre stravovanie na šk. rok 2023/2024

V súvislosti s poskytnutím dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa (ďalej len „dotácia na stravu“) na obdobie  od 01.09.2023 do 31.12.2023, v súlade so zákonom č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov bude dotácia na stravu poskytnutá deťom v poslednom ročníku MŠ a žiakom ZŠ, ktorých rodičia podali Žiadosť – Návratku.

Strava je pripravovaná na základe stanoveného finančného limitu, ktorý určilo MŠ SR. Naša školská jedáleň je zaradená do I. stupňa finančného pásma pre všetky vekové kategórie podľa VZN obce Brezovica.

• Žiak ZŠ a dieťa MŠ predškolák má nárok na dotáciu na stravu len v prípade, ak sa zúčastnil výchovnovzdelávacej činnosti v ZŠ odobral stravu.
      •  V prípade neprítomnosti na školskom vyučovaní, je žiak (resp. jeho zákonný zástupca) povinný odhlásiť sa zo stravy do 14.00 h predchádzajúceho pracovného dňa v aplikácii Edupage.
      • V prípade neodhlásenia sa zákonný zástupca žiaka uhrádza plnú výšku stravného v súlade so stanoveným finančným pásmom (Tab. 1).
      • Prevzatie neodhláseného obeda a aj jeho zabalenie je potrebné nahlásiť do 13.00 hod.

ved. ŠJ na tel. čísle 0908 306 012. Poplatok za jednorazový obal je 0,35 €.

• Nedoplatok za stravu zákonný zástupca žiaka uhradí prevodom na účet školskej jedálne najneskôr do 10. dňa nasledujúceho mesiaca. Účet školskej jedálne:

SK 20 0200 0000 0016 3576 9854 prostredníctvom aplikácie Edupage.

Tabuľka: Výška úhrady zákonného zástupcu

Stravníci

Výška stravného

(finančné pásmo)

Dotácia

na stravu

Úhrada

zákonného

zástupcu

Stravník MŠ (2 – 5 rokov)

(desiata: 0,40 €, obed: 1,00 €, olovrant: 0,30€)

Stravník MŠ (predškolák, hmotná núdza)

Stravník ZŠ -  I. stupeň

Stravník ZŠ  - II. stupeň

Zamestnanci (1,41 € stravné + 1,24 € réžia)

Cudzí (1,41 € stravné + 1,24 € réžia)

Všeobecné informácie

Zriaďovateľom Školskej jedálne pri ZŠ s MŠ Brezovica je Obecný úrad Brezovica.

Školské stravovacie zariadenie poskytuje stravovanie pre žiakov a zamestnancov Základnej školy a ostatných stravníkov, ktorí sú prijímaní na stravovanie so súhlasom zriaďovateľa a riaditeľa školy, a taktiež so súhlasom úradu verejného zdravotníctva podľa podmienok stanovených v prevádzkovom poriadku školskej jedálne.

Strava je pripravovaná na základe jedálneho lístka, ktorý je zostavovaný podľa:

         odporúčaných výživových dávok,

         materiálno-spotrebných noriem,

         zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov,

         hygienických požiadaviek a zásad HACCP

         finančného limitu.

Štruktúra jedálneho lístka počas piatich stravovacích dní je nasledovná:

         dve hlavné mäsové jedlá

         jedno jedlo so zníženou dávkou mäsa

         jedno zeleninové jedlo – odľahčujúce

         jedno hlavné jedlo múčne.

Vedúca ŠJ: Mgr. Mária Angelovičová, Kontakt: 0908 306 012

Hlavná kuchárka: Mária Blizmanová

ŠJ pri ZŠ s MŠ je zapojená do projektov:

ŠKOLSKÉ MLIEKO – realizované spoločnosťou Rajo a. s., Studená 35, Bratislava.

Cieľom projektu je podporiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov u detí. Ich pravidelným podávaním dodať detskému organizmu potrebné látky na vývoj svalovej  hmoty pre stavbu kosti a chrupu, pre normálny rast a odolnosť proti infekciám.

ŠKOLSKÉ OVOCIE – realizované spoločnosťou Hook, s. r. o., Toryská 6, Košice.

Cieľom projektu je zvýšiť frekvenciu podávania čerstvého ovocia, 100 %nej ovocnej šťavy a ovocného pyré bez pridania cukru a konzervačných látok.

Garantom obidvoch projektov je Ministerstvo školstva SR, projekty sú podporované vládou SR a EU prostredníctvom PPA.