• Zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania v Základnej škole Brezovica

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre prioritnú os č. 1 operačného programu Ľudské zdroje vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania.

Základná škola s materskou školou Brezovica sa o tieto finančné prostriedky uchádzala projektom Zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania v Základnej škole Brezovica a získala nenávratný finančný príspevok vo výške 139 108,50 €.

Kód projektu: 312011H464

Začiatok realizácie projektu: 12/2017

Koniec realizácie projektu: 11/2020

Cieľom projektu je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Realizácia projektu bude spočívať najmä v realizácii 2 hlavných projektových aktivít:

1.  Podpora integrovania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami do hlavného vzdelávacieho prúdu činnosťou pedagogických asistentov

V rámci tejto aktivity sú v Základnej škole zamestnaní 3 pedagogickí asistenti na dobu 3 školských rokov.

1. Vytváranie podmienok pre spoločné vzdelávanie a zlepšenie školskej úspešnosti žiakov činnosťou inkluzívneho tímu.

V rámci tejto aktivity je v Základnej škole zamestnaný 1 špeciálny pedagóg a 1 školský psychológ na 1/2 úväzok na dobu 3 rokov.

Pôsobenie pedagogických asistentov prispeje k vyrovnávaniu znevýhodnenia žiakov a zabezpečeniu rovnosti príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese, nakoľko tieto aktivity budú nasmerované najmä na začlenených žiakov so ŠVVP a žiakov zo SZP.

Pôsobenie špeciálneho pedagóga napomôže vytvoriť vhodné podmienky pre spoločné vzdelávanie majority a žiakov so ŠVVP s ohľadom na žiakov pochádzajúcich z MRK.

Pôsobenie školského psychológa prispeje k zlepšeniu školskej úspešnosti žiakov vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s dôrazom na žiakov pochádzajúcich z MRK

Pôsobenie navrhovaných členov inkluzívneho tímu a pedagogických asistentov urobí z procesu začleňovania a inklúzie žiakov so ŠVVP a žiakov zo SZP zmysluplný proces, ktorého výsledkom bude jednak vyšší počet začlenených žiakov, ale najmä zlepšenie výsledkov a kompetencií všetkých žiakov školy.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.