• Všeobecné informácie

        •  

          Školský rok 2018/2019 a 2019/2020 - informácia

           

           

          Naša škola sa v školskom roku 2014/2015 zapojila do programu Zelená škola, ktorý sa na Slovensku realizuje od roku 2005.

               Program Zelená škola je certifikačno-vzdelávací program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-Schools, ktorý vznikol v roku 1994. S podporou Európskej komisie sa implementoval v Dánsku, Grécku, Nemecku a vo Veľkej Británii. Odtiaľ sa veľmi rýchlo rozšíril do celého sveta. Program je odpoveďou na Summit Zeme 1992 v brazílskom Riu de Janeiro, kde bola vyjadrená potreba zapájať mladých ľudí do ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja na lokálnej úrovni. V roku 2003 uznal Program OSN pre životné prostredie (UNEP - United Nations Environment Programme) Eco-Schools ako praktický model pre vzdelávanie k trvalo udržateľnému rozvoju. Do programu są každý rok zapája čoraz viac škôl zo všetkých kontinentov.

               Program Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie (znižujú jej ekologickú stopu).

               Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti.

               Proces Zelenej školy je holistický (celostný) a prioritne zameraný na ľudí, nie na úlohy. Zahŕňa celú školu spolu s členmi miestnej komunity a aktivuje ich participáciu - spoluúčasť na rozhodovaní a riešení vybraných problémov. Podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie.

               Žiaci / študenti sú súčasťou pracovného tímu - Kolégia, analyzujú súčasnú situáciu na škole v 6 oblastiach (voda, odpad, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie, zeleň a ochrana prírody) a následne navrhujú zlepšenia, ktoré sa snažia pri zapojení celej školskej komunity zrealizovať. Svoje predsavzatia a prijaté princípy výtvarne vyjadrujú prostredníctvom Ekokódexu.

               V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá bola pre školy vypracovaná podľa systémov environmentálneho riadenia (EMAS/ISO 14 001):

           

          1. Zostavenie Kolégia Zelenej školy

          2. Environmentálny audit školy

          3. Akčný plán

          4. Monitoring a hodnotenie

          5. Pro-environmentálna výučba

          6. Informovanie a spolupráca

          7. Eko-kódex školy

               Náplňou programu je splnenie týchto 7 krokov Zelenej školy. Školy, ktorým sa podarí úspešne zrealizovať všetkých sedem krokov, získajú na konci certifikačného obdobia medzinárodné ocenenie - certifikát „Zelená škola“ a vlajku Eco-Schools. Certifikát má platnosť 24 mesiacov od jeho udelenia Radou Zelenej školy a pre jeho obhájenie je potrebné pokračovať v účasti v programe. Za čiastočné splnenie podmienok si školy z certifikačnej slávnosti odnesú diplom „Na ceste k Zelenej škole“ a o certifikát a vlajku sa môžu uchádzať v nasledujúcich školských rokoch. Diplom platí nasledujúci školský rok a jeho platnosť nie je možné obnoviť.        

          Na základe medzinárodného štandardu siedmich krokov je certifikát Zelená škola značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu na školách. Vlajka a certifikát symbolizuje to isté na Novom Zélande, v Brazílii, vo Fínsku či u nás na Slovensku.

          VÝHODY  PRE ŠKOLY :

          • prístup k osvedčenej metodológii
          • odborné metodické a informačné materiály
          • informačný a poradenský servis(konzultácie, e-mailová konferencia, www.zelenaskola.sk)
          • účasť na zaujímavých vzdelávacích akciách

           

          INFORMÁCIE A POMOC PRE:

          • zlepšenie životného prostredia školy a jej okolia
          • zníženie prevádzkových nákladov- za elektrinu, vykurovanie, vodu, odpad (vďaka opatreniam znižujúcim spotrebu energie, vody, produkciu odpadov a pod.)
          • zlepšenie spolupráce medzi žiakmi, učiteľmi a vedením školy
          • väčšie zapojenie sa do života obce
          • nadviazanie kontaktov, prípadných partnerstiev a zapojenie sa do spoločných projektov so Zelenými školami u nás i v zahraničí
          • zvýšenie konkurencieschopnosti a zviditeľnenie školy od lokálnej po medzinárodnú úroveň
          • získanie medzinárodného ocenenia "Zelená škola" a vlajky

           

          ŽIACI A ŠTUDENTI ZÍSKAJÚ:

          • príležitosť zapojiť sa do procesov a realizácie zmien na škole – nie sú len pasívnymi prijímateľmi informácií - práve naopak, to ako bude vyzerať ich škola, majú vo vlastných rukách
          • viac zážitkového a praktického vzdelávania počas vyučovania– precítenie a pochopenie javov, súvislostí na základe osobnej skúseností (vnímať – pochopiť – konať)
          • viac praktických skúseností s obhajobou vlastných názorov, presadzovaním správnych vecí, komunikáciou s médiami, lokálnymi autoritami atď.
          • viac času stráveného v prírode