• Z činnosti Zelenej školy

• Na stretnutí 07.11.2014 sme vybrali a zostavili Kolégium Zelenej školy. Následne boli jednotlivé témy  zelenej školy  rozdelené  medzi  členov Kolégia.

OZNAM - stretnutie - k výsledkom auditu

Stretnutie, kde vyhodnotíme výsledky auditu školy, sa uskutoční vo februári pred jarnými prázdninami.

- stretnutie - okrasné rastliny- informačné tabule v átriu

Stretnutie kde zistíme počet okrasných rastlín a navrhneme možnosti výroby informačných tabúľ - (9.marec 2015)

ENVIRONMENTÁLNY AUDIT

Stretnutie k výsledkom auditu sme uskutočnili dňa 18. februára 2015. Zúčastnili sa na ňom členovia Kolégia Zelenej školy. Predchádzalo mu vypracovanie pracovných listov v základných 6. témach a následne tvorba prezentácie s výsledkami. Všetky prezentácie boli spracované , žiaci spolupracovali v skupinách. V diskusii k jednotlivým prezentáciám sme zvolili prioritnú tému, ktorá z nášho auditu vyplynula ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY. Tejto téme sa v nasledujúcom období budeme v našej škole podrobnejšie venovať. Veríme, že spolu so všetkými žiakmi aj dospelými zvládneme túto tému vo vzťahu k nášmu životnému  prostrediu nielen teoreticky, ale najmä prakticky! Dôkazy o našom stretnutí sú uložené vo fotoalbume. (pozri foto).

DAŽĎOVÁ ZÁHRADA

V priestore okolia kotolne ZŠ bola vybudovaná dažďová záhrada, do ktorej  steká nadbytočná voda zo strechy. Funkciou tejto záhrady je hlavne znižovať objem odtoku  dažďovej vody, zlepšovať mikroklímu, dotvárať prostredie a zvyšovať jeho estetický dojem. (pozri foto).

ČISTENIE RIGOLU NA ODVOD VODY

Súčasťou starostlivosti o okolie školy je aj čistenie rigolu, ktorý odvádza vodu v období silných  dažďov z priľahlého brehu do kanalizácie. ( pozri foto).

22. MAREC – SVETOVÝ DEŇ VODY

Je v nás a mimo nás. Je každého a nikoho. Je z neba, je zo zeme, je medzi nebom a zemou. Je tu, aby sme prežili, je tu pre nás a je tu sama pre seba. Je nezničiteľná, a pritom zraniteľná. Voda je pre nás tak samozrejmá, každodenná a bežná, že jej prítomnosť zväčša vôbec nevnímame, a jej jedinečnosť a nenahraditeľnosť si často vôbec neuvedomujeme.                      Tento významný deň na našej škole sme si pripomenuli ochutnávkou vzácnej a nenahraditeľnej  tekutiny pri vstupe do budovy školy, na hodinách význam a jej ochranu zaujímavými tvorivými aktivitami, tvorbou projektov a výtvarnými  prácami.
                     V rámci svetového dňa vody sa žiaci na našej škole tiež zamýšľali a rozprávali o hospodárnom využívaní vody v domácnosti. Hľadali  rôzne spôsoby, ako sa aj oni sami môžu zapojiť a ušetriť nejednu kvapku tejto vzácnej tekutiny.  O vode sme sa dozvedeli  mnoho                                                          zaujímavostí exkurziou do vodárenskej spoločnosti Brezovica  a viac si uvedomili jej dôležitosť. Možno sme sa aj trochu zahanbili , ako si niekedy nevážime tento klenot. Považujeme  ju za samozrejmosť, plytváme ňou, dokonca na ňu aj nadávame, napríklad keď prší. Voda  je život. Chráňme si ju. (pozri foto.)

DEŇ ZEME NA NAŠEJ ŠKOLE

Tento deň sme si pripomenuli a využili na spoločne strávené chvíle v triednych kolektívoch. Diskutovali sme o záchrane našej planéty. O tom, aká je naša príroda krásna, čo všetko nám ponúka presvedčili sme sa pri zbere prvosienok,  ktoré po vysušení odovzdáme na spracovanie a výrobu liečivých čajov.  Žiaci  na prvom stupni riešili úlohy na tému ochrany našej Zeme. Vytvorili rôzne ekopredmety, taktiež aj obraz našej Zeme z uzáverov PET fliaš.  Žiaci 5. a 6. ročníka vytvorili plagáty na tému „ Akú Zem chceme a nechceme mať.“ Žiaci 7. ročníka si preverili svoj dôvtip  pri poskladaní „enviro“ hesla  pomocou indícii.  DVD - „Odpady kam s nimi“ si pozreli a o tom diskutovali žiaci ôsmeho ročníka.  Deviataci si potrápili hlavičky pri písaní príbehu na tému „ Som Zem“, kde mohli vyjadriť dianie v rôznych situáciách. Skupina žiačok sa postarala o skrášľovanie interiéru školy vysádzaním nových kvetov. Nezabudli sme ani na okolie našej školy a cintorína.  Žiaci boli prekvapení množstvom odpadu vyvezeného obyvateľmi k brehom a okoliu rieky Torysa. Bohužiaľ tento stav sa opakuje každoročne.  Ľudia spamätajte sa! (pozri foto).

ZBER PRVOSIENOK

O tom, aká je naša príroda krásna, čo všetko nám ponúka presvedčili sme sa pri zbere prvosienok,  ktoré po vysušení odovzdáme na spracovanie a výrobu liečivých čajov. (pozri foto).

OZNAM - stretnutie: - význam zelene a ochrana prírody

- ako si predstavuješ areál školy

- inventarizácia kvetov na chodbách

- súťaž o najzelenšiu triedu

Stretnutie,  kde členom Kolégia pridelíme  prípravu relácie do rozhlasu,  prípravu anketových lístkov, spôsob inventarizácie kvetov na chodbách (počet) a kritéria hodnotenia súťaže o najzelenšiu triedu -  Jednotlivé úlohy boli pridelené členom Kolégia- (30.apríl 2015).