• Oznam k zberovým aktivitám

Milí žiaci,

oznamujeme vám, že zber pomarančových šupiek sa končí v stredu 27.marca. Teda ak ešte máte doma nejaké nazbierané a usušené šupky, prineste ich do stredy do školy.

Naďalej bude prebiehať zber SABI viečok a tetrapakových obalov z mlieka a taktiež zber bateriek.

Tešíme sa z každého zapojeného žiaka :-)

• Exkurzia v Úpravni vody v Brezovici

Čínske príslovie hovorí:,, Keď piješ vodu, spomeň si na jej prameň. "

Nie k prameňu, ale rovno do Úpravovne vody v Brezovici smerovali dňa 19. marca kroky žiakov siedmeho a ôsmeho ročníka.

Sprievodca exkurzie, pán Kopnický, nám podrobne vysvetlil a názorne ukázal, krok po kroku, celý spôsob úpravy vody. Prešli sme jednotlivými fázami čistenia, a to usadzovaním a filtráciou, videli sme priestory s obrovskými potrubiami a nakoniec sme sa dostali aj do priestorov chemického laboratória, kde nám pani vedúca vysvetlila spôsob rozboru vzoriek vody.

• Svetový deň vody 2024

Pri príležitosti Svetového dňa vody 22.3.2024 sa na našej škole uskutočnili výchovno-vzdelávacie aktivity, ktorými sme si v tento deň pripomenuli, aká je voda vzácna, a prečo ju musíme šetriť.

Tento rok sa Deň vody niesol v znamení troch silných slov a hlavne silnej myšlienky, ktorej sú nositeľom - WATER FOR PEACE (VODA PRE MIER).

• Okresné kolo v streetballe

Dňa 22.03.2024 sa konalo okresné kolo v Streetballe, čo je mestská forma basketbalu, ktorá sa dnes hrá na ihriskách a v telocvičniach po celom svete. Zvyčajne sa používa iba jedna strana basketbalového ihriska ale inak sú pravidlá veľmi podobné profesionálnemu basketbalu. Najideálnejší je však variant 3 proti 3, pri ktorom je dostatok priestoru na kolektívnu hru a individuálnu kreativitu. Hodnota koša je 1 bod a spoza trojbodovej čiary 2 body. Na školách sa hraje druhý rok a naši žiaci v ňom zaujali popredné umiestnenia. Po minuloročnom 2.mieste sa nám rysovalo tento turnaj vyhrať. Po víťazstve v skupine, sme hrali finále s usporiadateľskou školou.

• Čítame pre radosť

„Čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta.“( Francois Mauriac)

Ak čítam len to, čo musím, je to učenie.

Ak čítam to, čo chcem a čo ma zaujíma, je to zábava.

Presne to bolo cieľom projektu Čítame pre radosť, v rámci ktorého sme získali finančný príspevok 1000 € na nákup kníh podľa individuálneho záujmu a vkusu žiakov.

• Modrý Deň vody

Milí žiaci,

dňa 22. marca 2024 si pripomenieme prostredníctvom aktivít Svetový deň vody,

ktorý sa tento rok nesie v znamení troch silných slov a hlavne silnej myšlienky, ktorej sú nositeľom

– WATER FOR PEACE (VODA PRE MIER).

Aktivity sa uskutočnia podľa stanoveného harmonogramu.

Chceme Vás poprosiť, aby ste si v tento deň obliekli niečo modré (napr. tričko, sveter,...).

• Hviezdoslavov Kubín 2. stupeň

,,Akú cenu má ľudské šťastie?

Ako si ho chrániť?

Koľko zlatých mincí treba hodiť do fontány?

Šťastie si ty sám. Že ti je dopriate žiť, tešiť sa, milovať, sniť...“

(Iveta Dziaková)

Majstrovstvo prednesu básne aj prozaického slova v podaní našich žiakov sme si vypočuli na školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín v stredu 13. marca .

• OK vo vybíjanej v šk. r. 2023/24

Dňa 13.3.2024 sa na ZŠ v Lipanoch Komenského 113 konalo okresné kolo vo vybíjanej.

Vybíjaná v rôznych obmenách je vďačnou prípravnou hrou pre všetky športy. Súťažná forma tejto hry má svoje presné pravidlá a súťažia v nej mladšie ročníky. Naša škola sa, vzhľadom na úzku špecializáciu v iných športoch, tejto súťaže nezúčastňovala. Táto generácia dievčat ma presvedčila ,aby sme sa prihlásili do súťaže. Tretie miesto z minulého roku, kde sme boli blízko k víťazstvu, nás motivovalo sa lepšie pripraviť, zlepšiť taktické myslenie pri hre a tak sme sa prihlásili do okresného kola. Po dlhoročnej dominancii domácej školy v tejto hre, sa nám po výborných výkonoch našich dievčat podarilo zvíťaziť a postúpiť na krajské kolo, ktoré sa bude konať v Prešove.

• Umelecký rezbár Jaroslav Bujňák – exkurzia

Dňa 6 .3.2024 deti z krúžku Šikovníček 4 boli na exkurzii u pána rezbára Jaroslava Bujňáka.

To, že pán rezbár dostal do vienka obrovský talent sa naši žiaci mohli presvedčiť na vlastné oči. Náš hostiteľ nám ukázal, aká dlhá a trpezlivá cesta vedie k výrobe každého unikátneho diela. Vyrozprával nám veľa príbehov o tom, ako jeho diela vznikali, a že sú vystavené nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí ( v Amerike, v Austrálii).

• Hviezdoslavov Kubín 1. stupeň

Dňa 8.3. sa na našej škole uskutočnilo školské kolo v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Opäť to bola oslava slov, ktoré ovládli žiaci našej školy. Prednesu sa zúčastnilo 20 žiakov, z toho nesúťažne 4. žiaci 1. ročníkov a 16 žiakov 2. - 4. ročníkov. Srdečne gratulujeme žiakom, ktorí vyhrali, ale aj tým, ktorí nevyhrali, pretože mali odvahu naučiť sa a postaviť sa pred publikum.

• Marec - mesiac kníh - súťaž

Milí žiaci I. a II. stupňa,

zapojte svoju triedu do súťaže o najkrajšiu vyzdobu dverí inšpirovanú knižnými príbehmi.

Po prečítaní kníh, ktoré Vás zaujali, vyzdobte dvere svojej triedy obľúbenými hrdinami alebo pútavými ilustráciami. Fantázii sa medze nekladú.

Súťaž bude prebiehať do 26. marca a vyhodnotenie bude 27.marca.

• Návšteva Planetária v Prešove

Dňa 28.11.2023 sa žiaci 4. ročníka zúčastnili exkurzie vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove.

Po zaujímavom filmovom predstavení si žiaci vypočuli pútavú prednášku o Mesiaci a o pohybe Slnka po oblohe. Po ukončení programu sme si mohli prezrieť výstavku makiet kozmických lodí a družíc. Domov sme sa vracali plný dojmov a zážitkov.

• Karneval 1. stupňa

Karneval je tanečná ľudová zábava, pre ktorú je typické používanie masiek a rôznych kostýmov. Na Slovensku sú obdobou karnevalového obdobia Fašiangy.

Aj my sme využili tento fašiangový čas na to, aby sme sa obliekli do kostýmov a zabavili sa. Zabávali sme sa nie len tancom, ale aj rôznymi hrami a tvorivou činnosťou.

Piatok 3. 5. 2024