• Exkurzia v Tichom Potoku

• Počas Katarínskeho ľudového dňa sme sa v rámci predmetu Svet práce boli pozrieť v Tichom Potoku, ako sa vyrábajú "pokrovce". Žiaci si mohli vyskúšať tkanie pokrovcov, videli sme výstavu starých šatiek v kultúrnej miestnosti a pani starostka starostka -pani Ľubka Zdravecká nás vyobliekala do tradičných tichopotockých ( šteľbaskich) krojov. Ale nám to pristalo...

Ďakujeme za krásny deň. Mgr. Dana Ceperková

• Katarínsky ľudový deň

• 25. november je dňom sv. Kataríny. S týmto dňom sa spájajú rôzne pranostiky a tradície v regiónoch Slovenska, ale aj v iných krajinách sveta. Viac si môžete prečítať napríklad tu.

"Katarína na ľade, Vianoce budú na blate" alebo " Na svätú Katarínu, skryjeme sa pod perinu."

Svätá Katarína je patrónkou univerzít, mladých dievčat, ošetrovateliek, filozofov, pradiarov, mlynárov a umierajúcich.

Na Katarínu sa konali tanečné zábavy, pretože po nej v prvú nedeľu začínal advent. Tancovačky trvali do samého rána a mali ich na starosti ženy. V tento deň nesmeli vykonávať ženské práce - nesmeli šiť, priasť, vyšívať. Ženy chystali zábavu, platili muzikantom, pripravovali občerstvenie a mohli si vyberať, s kým budú tancovať. Pre partnerov mali pripravené malé darčeky. O polnoci sa vyhlásila pánska volenka.

Aj my sme si na našej škole v piatok 24. novembra spestrili a spríjemnili bežné vyučovanie a vyobliekali sme sa ľudovo. Žiaci a učitelia zahrali na hudobných nástrojoch, na hodinách si žiaci zaspievali ľudové piesne, maľovali obrázky. Vedúca školskej jedálne p. Mária Angelovičová nám zabezpečila chutné koláčiky.

Radi si zopakujeme takýto deň aj budúci rok a určite ešte vo väčšom počte zapojených :-)

• Exkurzia Hradisko Lipany

• Dňa 18.10.2023 sa žiaci z krúžku Šikovníček 4 zúčastnili  exkurzie na Hradisku Lipany.

Zaujímavým a pútavým spôsobom sa dozvedeli o živote v minulosti. Vo vnútri opevnenia sa mohli dotknúť voľne pohybujúcich sa zvierat a dozvedieť sa o spôsobe ich života.

Veľkým prekvapením pre nich bola jazda na oslíkovi. Mnohí z nich prekonali svoj strach a užili si jazdu.

Domov sa vrátili s peknými zážitkami, ale aj poznatkami.

• 7 PRAVIDIEL STRAVOVANIA  A SPRÁVANIA SA  V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI
          • 7 PRAVIDIEL STRAVOVANIA A SPRÁVANIA SA V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI

• 1. Do jedálne vstupujem v čase pre mňa určenom

• po skončení vyučovania
            • ak som dochádzajúci žiak a autobus mám hneď po vyučovaní, mám právo ísť  na obed po 5. vyučovacej hodine
            • ak potrebujem ísť na obed po 5. hodine z iného dôvodu, dôvod mi  písomne potvrdí rodič alebo učiteľ.

2. Do jedálne vstupujem v prezuvkách, s čipom, bez mobilu, bez tašky a vrecúška z TSV. Nepotrebné veci si uložím do skrinky.

3. Počas pobytu v jedálni sa správam slušne, disciplinovane, kultúrne – nepredbieham sa, nevykrikujem, nerozprávam nahlas so spolužiakmi.

4. Rešpektujem pokyny dozor konajúceho pedagóga, ak prídem do jedálne skôr než dozor, neporušujem dané pravidlá.

5. Pani kuchárky si dávajú námahu s varením polievky a hlavného jedla, tak z vďačnosti aspoň ochutnám.

6. Ak niektoré jedlo nie je moje obľúbené, tak sa vyhlásim z obeda deň vopred. Znížim tak námahu kuchárok a hlavne množstvo odpadu, ktoré vzniká v kuchyni.

7. Keď sa naobedujem, upracem zo stola taniere, poháre, príbory. Nenechávam na stole ovocie, jogurt a iný prídavok k obedu. Šupky a obaly patria do koša.

KAŽDÝ MÁ PRÁVO SI V KĽUDE A KULTÚRNE VYCHUTNAŤ OBED.

DOBRÚ CHUŤ!

• Deň otvorených dverí

• V stredu 25. októbra sa brány našej školy otvorili pre všetkých rodičov, starých rodičov a priateľov školy.

Návštevníci si mohli prezrieť priestory školy, odborné učebne chémie, biológie, fyziky, techniky, informatiky, cudzích jazykov a takisto čitáteň a telocvične. Učitelia druhého stupňa si so žiakmi pripravili zaujímavé a pútavé prezentácie výučby týchto predmetov.

DOD sme spojili s obľúbeným Dňom zdravej výživy a Dňom jablka. Učitelia s pomocou žiakov pripravili bohatý stôl rôznych zdravých a chutných dobrôt a prezentáciu o zdravej výžive.

Učitelia prvého stupňa si na tento deň pripravili pre svojich žiakov tématické vyučovanie s rôznymi peknými aktivitami.

Ďakujeme všetkým návštevníkov, že sa prišli pozrieť do našej školy a aj takýmto spôsobom podporiť našu prácu :-)

FOTOGALÉRIA

• Pasovanie prvákov

• Dňa 20.októbra boli naši najmenší školáci z 1.A a 1.B slávnostne pasovaní za PRVÁKOV a ozajstných žiakov našej školy.

Snehulienka im so svojimi trpaslíkmi pripravila niekoľko úloh, ktoré po vstupe zlatou bránou museli splniť. Uhádnuť rozprávku, určiť správny počet, porovnať čísla, poskladať puzzle, poskladať si čím skôr, ale pekne veci do vrecúška, či vedieť sa správne obuť, im nerobilo veľké problémy. Všetko zvládli s ľahkosťou. A tak sa mohli hrdo postaviť do radu na pasovanie. S úsmevom a radosťou na tvári prijali slová Snehulienky: “Ja ťa pasujem za prváka”. Potom spoločne zložili prvácky sľub.

Chceme poďakovať štvrtákom za krásny program a samozrejme triednym učiteľkám, pani učiteľke Sobotovej a pani učiteľke Hrickaninovej za ich čas a prípravu. Bolo to veľmi milé prekvapenie pre našich najmenších. Ešte raz ďakujeme.

Mgr. Gorneková a Mgr. Gajdošová